Власна справа: хотілося б, але боюсь…

Прагнення самореалізації і відчуття незалежності – це головні причини, які мотивують українців розпочати власну діяльність. Найбільшою перешкодою розпочати власний  бізнес є… страх.

Наприкінці 2013 року група соціологів ряду західноєвропейських країн провела анкетування, основною темою якого стало підприємництво їх мешканців. Понад 43% опитаних вважають, що у їхній країні варто розпочати підприємницьку діяльність. Проти – трохи більше 23 % опитаних. Цікаво, що в Україні (у Львівській області) у 2011 році соціологічною групою «Рейтинг» теж проводились схожі дослідження. Наші співвітчизники у 40% випадків хотіли б відкрити власну справу…

 

Страхи, пов’язані із закладанням діяльності власної фірми

Більшість осіб має проблему з прийняттям рішення про створення власної фірми, яка виникає зі… страху. Чого найчастіше бояться українці? Головною причиною відступу від реалізації планів створення бізнесу є брак відповідних фінансових засобів. Такої думки дотримується майже половина опитаних.  Також негативно на потенційних підприємців впливають бюрократичні складнощі, пов’язані з відкриттям та провадженням фірми (43%) та потенційна «перспектива» банкротства, тобто страх перед ризиком втрати коштів (42%).  На думку анкетованих, більшість осіб має теж проблему з визначенням власної бізнес-концепції, власної моделі. Брак задуму – це чинник, на який вказало 32% опитаних, а на брак теоретичних знань щодо ведення господарської діяльності –  вказало 25% респондентів.   Серед інших причин, про які згадували майбутні бізнесмени – високі податки і велика конкуренція «східних» товарів, що є причиною появи дешевих відповідників (12% опитаних).

Звідки отримати кошти на ведення бізнес-діяльності?

Найпростішим розв’язанням є власні заощадження. На жаль, більшість українців не має необхідної кількості грошей, щоб розпочати бізнес. Європейцям, тим самим полякам – простіше. Згідно даних – майже 67%  опитаних як джерело фінансування обрало би унійні фонди. Для європейців, на їх думку, – це найкраще джерело отримання коштів.  У нас – своєрідним «відповідником» може бути хіба що діяльність, що не вимагає великого стартового капіталу. Однак, названо й інші джерела: кредит (28%), навчальні інкубатори підприємництва (20%) та інші (20%). Серед останніх – допомога родини. Найменша кількість опитаних, 15%, як джерело отримання коштів на розвиток власної справи, вказала інвесторів, так званих «ангелів бізнесу».

Think!

Мотивація львів’ян

Найчастіше відкрити власну господарську діяльність нас мотивує прагнення самореалізації і відчуття незалежності на ринку праці. Такої думки було по 35% респондентів. Шанс на великі доходи вказало 18% анкетованих. На інші причини, серед яких найчастіше згадувалися брак роботи і труднощі з її пошуком, вказало 12% опитаних.

 

Юрій Бойко