ЯК ЗНАЙТИ ІНВЕСТОРА

Jak znajty investoraШлях до успіху, навіть для проекту, що його на 100% передбачає, – це довготривалий процес. Тому, починаючи діяти, слід запастись терпеливістю і добре  підготуватись. Від правильного проходження цього шляху часом залежить бути йому чи не бути.

 

Дії, пов’язані з пошуком інвестора умовно слід розділити на два етапи, що взаємно доповнюють один одного і можуть повторюватися. Перший етап перед зустріччю – це усі проектні роботи, збір документації, створення команди, окреслення конкретних цілей і основи стратегії, усі симуляції (навчання, опитування), аналіз, створення прототипів, а також, що важливо, готування ґрунту під можливий пошук зовнішнього фінансування. Другий етап розпочинається у момент, коли до вашого календаря вписуємо конкретний запланований термін презентації перед зацікавленим інвестором і розпочинаємо підготовку до цієї зустрічі та, пізніше, до переговорів/погоджень.

 

ВПОРЯДКУВАННЯ ДОКУМЕНТАЦІЇ

Розбудовуючи фірму, створюємо стратегію дій, окреслюємо цілі, аналізуємо діяльність конкурентів, здійснюємо детальний фінансовий аналіз, передбачуємо загрози та переваги/користь, що виникають від впровадження проекту в дію. Першим кроком є впорядкування всієї документації, представлення її у зрозумілий спосіб, наголошення на перевагах, виявлення слабких пунктів з планом їх коригування.

 

СТВОРЮЙ КОМАНДУ

Будь-який проект залежить від команди, яка його реалізовує. Тому від самого початку будуйте фундамент команди, що базується на компетентності. Подбайте, щоб у вас працювали необхідні спеціалісти. А якщо з різних причин працевлаштувати їх на початковому етапі неможливо, поміркуйте про консультації з відповідною фірмою, що їх надає. Це – професійно, а також свідчитиме про стратегічний підхід до організації бізнесу. Тому однією з цілей обов’язково має бути потреба збільшення складу команди шляхом залучення відповідних експертів, коли ситуація для їх працевлаштування буде сприятливою.

 

ПОРОЗМОВЛЯЙТЕ З ЕКСПЕРТОМ

Навіть у випадку, коли вирішуєте знайти собі спільника серед інвесторів, варто орієнтуватись, чи існують інші можливості фінансування вашого проекту. Це не лише альтернатива, на випадок, коли не вдасться переконати фонд, але також і джерело цінної інформації. Банківський аналітик, наприклад, оцінить слабкі та сильні сторони з точки зору того, хто фінансує проект, що дасть змогу поглянути на бізнес-план з іншої перспективи, уможливить впровадження відповідних коректив. Така зустріч – це також спроба для нас – чи зможемо відстояти наш проект у будь-якій ситуації, чи відповідно представимо його конкурентні переваги.

 

ОСНОВА – ЦЕ ДОБРИЙ ПОШУК

Пошук (research) у сьогоднішні часи є основою чи не кожної діяльності, і не лише у бізнесі. Варто знати, з ким розмовляємо, що відбувається на ринку, в галузі, у якій ми працюємо, як змінюються тренди, якими є очікування суспільства, тенденції і т.д.

Перед розмовою з інвестором варто також перевірити, які товариства (компанії) уже є в його інвестиційному портфелі, якими галузями цікавиться, якою він є людиною. Все це дасть відповідний контекст до підготовки нашої презентації, а також дасть змогу віднайти додаткові аргументи, що будуть свідчити на користь проекту.

 

Пошук у сьогоднішні часи є базою чи не кожної діяльності, і не лише у бізнесі. Варто знати, з ким розмовляємо, що відбувається на ринку, в галузі, у якій ми працюємо.

 

РЕКОМЕНДАЦІЯ

Займаючись пошуком точно наткнемось на інформацію, на яких конференціях чи у яких подіях бере участь інвестор. Тому варто бути присутнім там само і скористатись шансом на коротку розмову ще перед висилкою тізера (teaser). Можливо, інвестор вас запам’ятає, що значно спростить подальший контакт. Крім цього, варто розгледітись, чи у вашому оточенні немає ще когось, хто міг би знати інвестора і особисто переказати тізер, згадуючи про проект.

 

ТІЗЕР

Надісланий тізер – це перший конкретний контакт з інвестором. Його слід підготувати дуже професійно.  Він повинен бути екстрактом з найважливішої інформації про проект. Тізер має бути читабельним, зрозумілим та продуманим. Важливо, щоб у ньому не містилась уся інформація – його функція – «розбудити» зацікавленість, а також заохотити до зустрічі.

 

СИМУЛЯЦІЇ І ПРОТОТИПИ

Самих лишень прогнозів та передбачень часто буває замало. Тож варто перевірити, наскільки цікавим є ваш проект. З цією метою варто створити тестові партії продукту і зрозуміти, як адресати (цільова аудиторія) реагують на нього. Або ж можна впровадити опитування за допомогою анкети серед цільової аудиторії, перевірити реакцію на інформацію про наше розв’язання. Одним словом, знайти спосіб, щоб переконатись, що слідуємо у правильному напрямку. Такі симуляції для інвестора – переконливий аргумент.

 

МИСТЕЦТВО АРГУМЕНТАЦІЇ

Не кожен з нас є оратором, але варто розвивати в собі вміння успішної аргументації. Багато чого залежить від того, як вестимемо презентацію проекту і подальшу дискусію. Йдучи на зустріч з інвестором, ви повинні розповісти про проект просто і без ускладнень. У той же ж момент його необхідно зацікавити.

 

ПОВТОРНИЙ АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ

Якщо у нашому календарі уже вписано термін зустрічі, обов’язково ще раз перегляньте усі документи. Від моменту їх створення могло щось змінитись, наприклад, на ринку міг з’явитись новий конкурент. А під час зустрічі варто володіти найбільш свіжими даними. Завдяки цьому – будете більш певними, що інвестор ні в який спосіб вас не здивує.

 

ОСНОВНІ ЗАПИТАННЯ – КЛЮЧОВІ ВІДПОВІДІ

У книжках, присвячених проблематиці інвестування, а також в Інтернет-мережі, знайдемо безліч статей, де описані основні запитання, які задають практично на усіх зустрічах типу фонд – компанія. Це питання стосовно проекту, очікувань, реалізованих робіт, потенційних партнерів, команди тощо. Варто перечитати ці статті і підготувати короткі професійні відповіді. Покажіть, що серйозно підходите до проекту, а також поважаєте час співрозмовника.

 

ПОМІРКУЙТЕ, З КИМ ПІДЕТЕ НА ЗУСТРІЧ І ЧОМУ?

Раніше ми вже говорили про те, що найважливішою при реалізації будь-якого проекту є команда. На зустріч взяти усіх, коли фірма є вже великою, неможливо, однак своїх співпрацівників у її ході варто представити. Найкраще взяти зі собою лідера, керівника ключового для розвитку фірми відділу, спеціаліста цієї галузі, що з вами співпрацює. Все задля того, щоб показати інвестору, що за задумом стоїть компетентність, заангажованість і енергія до дій у ваших співробітників.

 

ОЦІНІТЬ АКТУАЛЬНУ СИТУАЦІЮ

SWOT-аналіз – важливий, але у випадку зустрічі з інвестором більш важливим є співставлення. Того, що ви робили до сих пір і чого досягли, цілей, яких прагнули досягти, а також потреб, які наближають вас до реалізації нових цілей. Тому перед самою зустріччю перегляньте усі аналізи і прогнози ще раз, поговоріть з працівниками і тверезо оцініть, у якій ситуації ви сьогодні знаходитесь і куди прагнете рухатись завдяки підтримці інвестора. У співставленні варто теж чітко вказати, якої підтримки ви від інвестора очікуєте – чи лише фінансової, чи, можливо, також бізнесової і т.д.

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ: КОРОТКА І ДИНАМІЧНА

Щоб підготувати презентацію – потрібно витратити багато часу та зусиль. Все задля того, щоб у кінцевому результаті повстав кількаслайдовий документ. Саме у цьому заховано ключ до успіху у розмові з інвестором: стислим і послідовним способом представте найважливішу інформацію. За дверима точно чекають чергові проектодавці, тому наголосимо ще раз – шануйте свій час і час інвестора, ґрунтовно підготуйтесь до цієї зустрічі. Зосередьтесь на тому, що є найважливішим: переваги, стан ринку, потреби, перспективи і проведений аналіз. Покажіть, у якому моменті і на якому рівні передбачається повернення інвестицій, яку іншу користь може отримати інвестор від співпраці з нами. Одним словом, конкретно представте, чому ваш проект вартий уваги.

 

РОБІТЬ ВИСНОВКИ

Однак, що, якщо жоден інвестор не зацікавиться нашим проектом? Запитайте чому. Відповідь може містити для вас цінну підказку. Можливо, ви натрапили на момент, коли інвестор отримав багато схожих проектів. У такій ситуації варто проект надіслати ще раз, виразно зазначивши переваги, а також те, що вас вирізняє і дасть змогу створити конкурентоздатний проект. Інвестора не цікавить галузь, в якій працюємо?   Варто пошукати ефекту синергії з акційним товариством. Можливо, ваш проект є не настільки добрим, як вам видається. У такому випадку розв’язанням є повторний аналіз проекту, цілей і очікувань. Брак зацікавленості чи відмова не дорівнюють завершенню діяльності над проектом. Натомість, це означає необхідність вдосконалення чи коригування вашого проекту або також скерування пошуку фінансів у іншому напрямку.

Розмова з інвестором – це, за кожним разом, користь. Навіть, якщо інвестиційний договір не буде підписано. Якщо приглянемось до цього професійно – маємо ціле поле для подальшого пошуку: ви стали більш досвідченим, маєте нові вказівки, на які точно вказав під час презентації інвестор. А вони бувають безцінними.

Юрій Бойко