Кордон із РП – шанс чи бар’єр для розвитку?

Про те, як покращити польсько-українську співпрацю у сфері економіки, дискутували учасники V міжнародної конференції у Красічині із промовистою назвою «Польсько-український кордон – шанс чи бар’єр для соціально-економічного розвитку? Транскордонна співпраця –  досвід, висновки, перспективи», яка відбулася 26-27 березня 2015 року в Замково-парковому комплексі міста  Красічина  біля Перемишля (Республіка Польща). Участь у конференції взяв президент ЛТПП Дмитро Афтанас.

Krasichyn2

Дводенні дебати організували Польсько-українська господарча палата, Маршалок Підкарпатського воєводства, мер міста Перемишля. Серед запрошених: керівники прикордонних регіонів, митних органів та прикордонних служб, представники міністерств та урядових установ, підприємці з Польщі та України.

Незважаючи на напружену політико-економічну ситуацію у світі, конференція стала платформою для плідної дискусії на тему актуальних проблем транскордонного співробітництва між Польщею та Україною та ідеальною нагодою для презентації бізнесу, налагодження безпосередніх контактів і залучення нових бізнес-партнерів. Серед потоку негативної статистики про економіку України, яка змушена боротися проти агресора зі Сходу, можна було почути й оптимістичніші факти.

Окрім тем, що стосувалися транскордонної співпраці (питання економічного, промислового та туристичного, екологічного потенціалу прикордонних областей), у рамках цьогорічної конференції порушувалася проблематика польсько-українських економічних відносин, як-от:

  • актуальні аспекти польсько-українських економічних відносин, засоби підтримки експорту та будівництва інвестиційного клімату;
  • транскордонна торгівля — фактори, що обмежують та активізують двостороннє співробітництво Польщі та України, співпрацю прикордонних служб Польщі й України;
  • транскордонне переміщення осіб, перспективи безвізового режиму між Україною та Євросоюзом, нові аспекти митної політики, стратегія діяльності Митної Служби на 2014-2020 рр.;
  • проблеми і перспективи ведення польсько-українського бізнесу,  інвестиційних відносин та розвитку підприємництва, як елемента довготривалої білатеральної співпраці;
  • спеціальні економічні зони та регіональний розвиток як пропозиція взаємного товарообміну та інвестицій;
  • прогнози розвитку економічної ситуації, шанси і загрози української економіки і поглиблення співпраці України та Євросоюзу;
  • путівник українського підприємця у Польщі.

Особливий наголос отримали питання ефективності фондів ЄС для розвитку польсько-українського підприємництва та їх вплив на проекти співфінансування зі структурних фондів у новій фінансовій перспективі 2014-2020 рр. Не оминули увагою і геополітичну ситуацію України, подальший розвиток співпраці України з ЄС і міжнародними організаціями, проблеми трудової міграції громадян України та обміну студентів між Польщею та Україною. Окрім цього, в рамках цьогорічної конференції було проведено чимало ділових зустрічей та підписано низку контрактів в галузі будівництва.

 

 

Ельжбєта Бодьо, керівник департаменту промоції і двосторонньої співпраці Міністерства економіки Польщі: «Уряд Польщі надасть Україні кредит на реформи у розмірі 100 млн євро, однак, ця сума може бути збільшена, залежно від ефективності використання наданих коштів».  На конференції запропонували використати ці кошти на будівництво автошляхів з українського боку, що прямують до польського кордону.

Яцек Пєхота, голова Польсько-української господарчої палати: «Польські бізнесмени усвідомлюють, що кризова ситуація в Україні є своєрідним шансом для польських фірм. Ті українські фірми, які раніше діяли на російському чи інших східних ринках, маючи свідомість шляху, що його обрала Україна до Європейського Союзу, починають шукати спосіб виходу на польський ринок. Тому ми щораз частіше допомагаємо саме українським фірмам знайти своє місце чи партнерів з польського боку. На прикладі українського Золочева ми побачили, як не маючи значного ресурсу, але маючи при цьому потенціал та бажання до змін, можна досягти визначеної мети. Звісно, що з такими містами хочеться співпрацювати».

Іренеуш Дерек, голова Міжнародного товариства польських підприємців в Україні: «раджу польським бізнесменам не боятися українського ринку, модифікувати свій бізнес під його ментальність і, найголовніше, – творити європейський продукт чи послугу».