Mодель промислової політики. Яка вона?

Важко заперечити, що процеси, які нині відбуваються в Україні, матимуть дуже масштабні негативні наслідки для економіки країни у разі відсутності реагування на них зі сторони держави, мовиться зокрема про таке серйозне явище, як деіндустріалізація економіки. Саме тому важливим є вироблення промислової політики із особливим акцентом на експортну політику як її невід’ємну складову.

Задля обговорення такого питання 3 квітня 2015 року очільники ЛОДА зустілися із керівництвом Комітету з питань промислової політики та підприємництва та з питань бюджету Верховної Ради, а також з представниками промислових підприємств Львівщини. 

Виступ голови Комітету Віктора Галасюка був присвячений презентації моделі промислової політики –  комплексного підходу до вдосконалення промислової політики, – яка узгоджується зі Стратегією-2020, та способам її застосування для Львівщини. Нагадаємо, Стратегія-2020 передбачає збільшення частки переробної промисловості у ВВП удвічі, підвищення продуктивності праці та зростання частки експорту саме готової продукції, а не сировинної. В.Галасюк відзначив, що накопичені у промисловій сфері проблеми потребують нагального реагування та оперативного й щільного контакту між виконавчою і законодавчою владою та бізнесом.

З-поміж законодавчих ініціатив Комітету гість поінформував про законопроект, що стосується енергомодернізації та дозволить зекономити приблизно 1 млрд м3 газу на рік та позбутися залежності від російського газу. Це відтак створить інвестиційний ринок і попит на енергоефективну продукцію.

«Потрібно залучати інвестиції в реальний сектор економіки, а не у фінансовий і торгівлю, як є зараз», – зазначив В.Галасюк. – «Розвиток промисловості суттєво підвищить рівень добробуту населення, зменшить безробіття, яке торкнулося сьогодні  майже 2 млн людей, і створить нові робочі місця. Важливо зберегти для пенсіонерів, які працюють, наукові пенсії, щоби зупинити відтік наукових кадрів. Адже, коли приходить інвестор, інколи не вистачає кваліфікованих фахівців».

Як зазначив доповідач, у межах реалізації цієї моделі заплановано створити антикризовий економічний штаб, експортно-кредитну агенцію та ініціювати законопроект про Державний банк відбудови і розвитку.

На завершення керівник Комітету підкреслив: «Львівщину ми розглядаємо як регіон, що повинен бути пілотним у втіленні ключових новацій цієї моделі. Адже це регіон, що має довіру інвесторів, є близьким до Європейського Союзу, має високоосвічених людей і бажання відбудувати промисловість».

Олег Синютка, голова ЛОДА, підтвредив, що в умовах залучення кредитних коштів міжнародних фондів особливо актуальним є відродження промислової політики як складової регіональної економічної політики.